Filmofilija

Gooool! 22 najbolja nogometna filma

Od ‘Offside’, ‘Bend It Like Beckham’ do ‘Shaolin Soccer’, postoji mnogo filmova koji su vezani za jedan od najpopularnijih sportova na svijetu – Nogomet.

Sljedećih četiri tjedna, veliki dio planeta opsjednut loptom, odnosno nogometom, provest će većinu svojih budnih sati gledajući, raspravljajući i polemizirajući — glasno na društvenim medijima i šire — Europsko prvenstvo 2024. Godine.

Najvažniji sportski događaj u Europi a i šire traje od 14. lipnja do 14. srpnja u Njemačkoj.

Dakle, ako vas Europsko prvenstvo želi navesti da želite više nogometa na ekranu, evo 22 najbolja filma o prekrasnoj igri:

‘The Arsenal Stadium Mystery’ (1939)

Smrt vreba na terenu u ovoj brzoj zagonetki postavljenoj i snimljenoj kod kuće velikana sjevernog Londona, Arsenala (nedavno pobjednika FA kupa ove godine). Redatelj Martin Scorseseov favorit Thorold Dickinson vodi priču s menadžerom kluba Georgeom Allisonom koji osvaja trofeje kao samog sebe, izlažući ono što će kasnije postati poznata filozofija čuvenog kluba: “jedan-nula za Arsenal, i tako mi to volimo!”

‘The Golden Vision’ (1968)

Redoviti gledatelj Bath Cityja, Ken Loach, često je u svoje filmove uključivao prekrasnu igru, posebno u slavno kaotičnoj školskoj utakmici u svom remek-djelu iz 1970. godine Kes, a također i u suradnji s Cantonom Ericom. No, ovaj 75-minutni BBC-ov producirani docu-drama o engleskom nogometnom klubu Everton FC i njegovim fanatičnim navijačima najviše voli sam redateljev vlastiti skup odanih fanova.

‘The Goalie’s Anxiety at the Penalty Kick’ (1972)

Najveći nogometni fanatici svjetskog filma, Bayernov navijač Rainer Werner Fassbinder, nikada se nije izravno bavio sportom — možda zato što ga je njegov sunarodnjak iz njemačkog New Wavea, Wim Wenders, već preduhitrio s ovom privlačnom mračnom adaptacijom klasičnog egzistencijalnog romana Petera Handkea o homicidnom austrijskom golmanu.

‘Victory’ (1981)

victory

Pobjednički nogometni zvijezde (Pele! Bobby Moore! Ossie Ardiles!) spojeni su s mnoštvom velikih holivudskih imena (Michael Caine! Max von Sydow! Sylvester Stallone!) u uživajuće besmislenoj radnji o životnoj ili smrti u II. svjetskom ratu između savezničkih ratnih zarobljenika i nacista, postoji dobar razlog zašto ova kultna klasika često vodi liste nogometnih filmova.

‘Gregory’s Girl’ (1981)

Bill Forsythov omiljeni škotski čarobnjak pokazuje kako djevojke mogu trčati oko dječaka kako na terenu tako i van njega putem ironične priče o nerazvijenom tinejdžeru i njegovom traljavom romantičnom potjeru za lijepom plavokosom strijelkom. Tajne privlačnosti, uči, mogu učiniti pravilo izvan igre izgleda kao model jednostavnosti.

‘The Firm’ (1989)

Alan Clarke, jedan od vodećih britanskih TV dramatičara, također je bio neumorni navijač Evertona FC — njegova iskustva na Goodison Parku i izvan njega informiraju ovu duboku studiju huliganstva u doba Thatcher. Gary Oldman, kao vođa Bex, nikada nije bio tako zmijoliko zastrašujući.

‘Shaolin Soccer’ (2001)

Pitch: asocijacija nogometa kao jedne od borilačkih vještina. Formacija: melodrama, komedija, zapadni i ratni žanrovi, divljanje u Hong Kongu. Rezultat: senzacionalni povrati blagajne kod kuće i više nego poštovanja pokazujući daleko od Stephen Chowovog delirirajućeg i histeričnog visokog udarca ekstravaganca, sigurno najsmješniji od svih nogometnih slika.

‘Bend It Like Beckham’ (2002)

Gurinder Chadha je uzbudljiva britanska komedija — koja je tinejdžerici Kieri Knightley pružila vrlo rani početak karijere — ove godine slavi 20. godišnjicu. Neočekivani hit i u Velikoj Britaniji i SAD-u, njezina šarmantna priča o sikhovskoj djevojci (Perminder Nagra, još jedno sjajno izdanje) i djevojčici koja se ponaša kao dečko (Knightley), koje se bore protiv roditeljskih očekivanja i društvenih normi kako bi igrale sport koji vole, naišla je na iznimno pozitivan prijem. Vrijedi pogledati samo zbog Juliet Stevenson koja tumači prenapadnu i komično zbunjenu majku. I da, Beckham ima (vrlo kratki) cameo.

‘The Wonder of Bern’ (2003)

Sönke Wortmannova priča o pobjedi Njemačke na Svjetskom prvenstvu 1954. godine — protiv snažno favorizirane mađarske momčadi — klasična je priča o sportskom autsajderu obogaćena dodatnom dubinom kroz režiserov prikaz njemačke borbe za obnovu nakon razaranja Drugog svjetskog rata. Akcija na terenu jedna je od najbolje uhvaćenih u povijesti filma i dočarava pravi osjećaj sredine 20. stoljeća i nogometa.

‘Goal!’ (2005)

Ova komedija, koja je često omalovažavana od strane zahtjevnijih gledatelja, trebala bi se cijeniti ne zbog svoje nerealne radnje o meksičkom imigrantu u Los Angelesu koji završi igrajući za Newcastle United u hladnom, kišovitom sjeveru Engleske nakon što ga primijeti talenat scout, već zbog velikog broja poznatih cameo pojava (uključujući mnoge igrače Newcastlea tog vremena), Alessandro Nivola kao nemarni neostvareni zvijezda Gavin Harris, i scene u kojoj se David Beckham, Zinedine Zidane i Raul natječu tko će biti najmanje uvjerljiv.

Jednako besmisleni nastavak — ‘Goal II: Living the Dream’ iz 2007. — slijedi našeg junaka (i Harrisa) do Reala Madrida, dok je ‘Goal III: Taking on the World’ iz 2009. godine, u kojem su prethodni glavni likovi bizarno izbačeni iz potpuno nevezanog zapleta, bio toliko loše primljen da su mnogi fanovi tražili da se ponovno snimi.

‘Offside’ (2006)

Dobrodošla protuotrov za ovaj stoljeću niz testosteronom natopljenih britanskih huliganskih brzih filmova, ovaj internacionalni art-house hit od sada zatvorenog Jafar Panahija, kronika je nastojanja neumornih ženskih navijača da vide Iran kako igra protiv Bahreina na muškom stadionu u Teheranu.

Prosvjedi na ulicama Irana sada — s nasilnim gušenjem demonstranata i prosvjednika za ženska prava — čine da se ovaj zabavni, ali provokativni film čini kao da je iz drugog vremena.

‘The Great Match’ (2006)

Ova komedija o nogometnim fanovima u najudaljenijim područjima — mongolskim nomadima u Altajskim planinama, indijanskim Sanema u amazonskim džunglama Brazila i plemenima Tuarega u karavani pustinje u Nigru — svi pokušavaju naći način kako gledati finale Svjetskog kupa 2002. godine uživo na televiziji, savršeno dočarava kako nogomet za vrijeme turnira zaista povezuje svijet. Samo treba zanemariti povremeni humor stiliziran kao “Božji mora da su ludi” španjolskog redatelja Gerarda Olivaresa.

‘Zidane — A 21st Century Portrait’ (2006)

Inspiriran eksperimentalnim njemačkim filmom iz 1970. godine koji se koncentrirao na Georgea Besta tijekom cijele utakmice, Douglas Gordon i Philippe Parreno ponavljaju eksperiment s francuskim majstorom Zinedine Zidanom, dodajući mračne stilove škotskog benda Mogwai kako bi stvorili klaustrofobičan osjećaj uranjanja. Miljokaz u filmskom prikazu sporta.

‘Looking for Eric’ (2009)

Moglo bi se raspravljati da je ovo najslađi film Kena Loacha, priča o poštaru u krizi srednjih godina koji dobiva nekoliko životnih savjeta od fantazijske vizije svog sportskog junaka — poznatog filozofskog legende Manchester Uniteda Erica Cantone. Savršena je ilustracija navijača nogometa kao emocionalne podrške.

‘The Damned United’ (2009)

Michael Sheen postao je neformalni promotor velškog nogometa nakon svojeg uzbuđujućeg, impromptu govora kako bi inspirirao domaću reprezentaciju u njihovoj kampanji Svjetskog kupa 2022. godine koji je postao viralan. Ali zvijezda iz Frost/Nixona i Good Omensa također je uvjerljiva kao vizionarski engleski trener Brian Clough u nogometnoj drami oskarovca Toma Hoopera.

Vrlo smiješna i iznenađujuće dirljiva biografija, od autora The Crowna, Petera Morgana, razbija kliseje sportskih filmova prikazujući sportskog genija u trenutku njegovog najvećeg neuspjeha: u slučaju Clougha njegovih 44 dana kao trenera engleskog nogometnog kluba Leeds United.

‘The Two Escobars’ (2010)

Šokantno ubojstvo kolumbijske nogometne zvijezde Andreasa Escobara nakon Svjetskog kupa 1994. godine — ubijen je u osveti zbog autogola na utakmici njegove momčadi protiv SAD-a — poslalo je američke dokumentarce Jeffa i Michaela Zimbalista u Južnu Ameriku da istraže veze između kolumbijskog nogometa i trgovine drogom.

Njihov nagrađivani dokumentarac prati živote Andreasa i “drugog Escobara”, narko-kralja Pabla Escobara (oni nisu povezani), koji je uložio dio svojeg ogromnog bogatstva u lokalne klubove, stvarajući “narco nogometni” boom u Kolumbiji 1980-ih i 90-ih godina.

‘Underdogs’ (2013)

Malo tko je očekivao da će Juan José Campanella nakon svoje tamne, Oscarom nagrađene kriminalne drame The Secret in Their Eyes snimiti 3D animirani film o argentinskom djetetu čiji nogometaši ožive, ali ‘Underdogs’ je zadovoljstvo za filmske i nogometne fanatike.

Campanella puni svoju priču brzim filmskim referencama — 2001: Odiseja u svemiru, Apokalipsa danas, Sedmi pečat i spaghetti westerni, među ostalima — dok istovremeno pruža izvanredne trenutke na terenu. A animacija u stilu Pixar-a (u vrijeme kada je ‘Underdogs’ bio najskuplji argentinski film ikad napravljen) je izvanredna.

‘The World Cup in Recife’ (2015)

Kratki filmovi i nogomet logičan su par, a Kleber Mendonça Filho 14-minutni izvještaj iz njegovog brazilske rodne Recife je jasno ekonomičan, aktualan i s jasnim pogledom na to kako “balet radnika” može unijeti kaos u obične živote kada veliki turnir dođe u grad.

‘Diego Maradona’ (2019)

Asif Kapadia je sastavio svoj dokumentarni portret GOAT-a svjetskog nogometa — najomiljenijeg, najomraženijeg, najkontroverznijeg igrača svih vremena, pokojnog i vječnog velikog Diega Maradone — iz više od 500 sati dosad neviđenog materijala.

Velik dio toga je spašen iz Maradoninog vremena u talijanskom klubu S.S.C. Napoli tijekom 1980-ih, kada je bio na vrhuncu svoje moći, i mjestu gdje je sve pošlo po zlu. Savršen uvod u mitove i magiju međunarodnog nogometa za nogometnog neofita.

‘Fever Pitch’ (1997)

Drugi film povezan s Arsenalom na ovom popisu, Fever Pitch je slobodna adaptacija Nick Hornbyjevog bestselera i previše točna dramatizacija utjecaja koji opsesivni navijački nogomet može imati na vezu.

Ova šarmantna romantična komedija zvijezda nakon gospodina Darcyja Colina Firtha kao fanatičnog Goonera čija veza s djevojkom prati vrtoglave uspone, zastrašujuće padove i vrlo kremaste sredine dramatične i konačno uspješne 1988-89 engleske liga sezone Arsenala.

Blaga američka prerada iz 2005. godine zamijenila je sport bejzbolom i glumili su je pravi fanovi Yankeesa, Jimmy Fallon, koji je igrao opsesivnog ovisnika o Red Soxu mučeći svoju djevojku koju je glumila Drew Barrymore.

‘Kicking & Screaming’ (2005)

Kicking & Screaming je kriminalno podcijenjeni film u sportskom tetralogiji Wila Ferrella, previdom zbog komercijalno uspješnijih Talladega Nights, Blades of Glory i dragulja koji je Semi-Pro.

Ovaj film Jessea Dylana savršen je primjer nepristojne smijeha Ferrella poznatog, ali u genijalnom okruženju nogometne lige malih liga, dok njegov prilično čvrst karakter preuzima izazove upravljanja i polako, ali sigurno se raspadaju.

Postoji jednostavno divna gagska trčanica o paru talijanskih pojačanja u timu i tu su nogometne šale u izobilju. Nevjerojatno, Ferrell je bio nominiran za Razzie za najgori glumac u ovom filmu, ali kao boca Château Lafitea, ovaj se film dobro stari.

‘When Saturday Comes’ (1996)

Prva stvar koju treba spomenuti je da je ovo film Seana Beana u kojem ne umire. When Saturday Comes je priča smještena u Sheffield, objavljena godinu dana prije nego što je engleski grad postao globalno poznat po filmu o muškim striptizetima.

Radnja filma nije previše komplicirana: radnički, teško pijani momak sanja o igranju za svoj lokalni tim Sheffield United, ali je u amaterskim ligama dok ga ne otkrije talenat i uz pomoć svoje djevojke posloži svoj život i uspije.

Ono što uzdiže ovu nogometnu dramu je Beanova izvedba kao simpatičnog Jimmyja “12 pints” Muira i činjenica da se navodno nevjerojatna priča odvijala u stvarnom životu s meteorološkim usponom strijelca Leicester Citya Jamiea Vardyja — koji prirodno ima holivudski film u pripremi. Pomislite na američkog underdoga, ali fiktivnog i s više psovki i puno pijenja.

Exit mobile version